Buty dla dziecka

Rodzice często pytają mnie jakie buty powinny nosić ich dzieci. Osobiście uważam, że dziecko powinno chodzić jak najwięcej boso, a jeśli musi zakładać buty to im bardziej będą one miękkie tym lepiej. Podeszwa butów w żadnym wypadku nie powinna być profilowana.
Dlaczego?
Dziecko w swoim rozwoju kształtuje tzw. łuki stopy (to właśnie ich brak nazywamy płaskostopiem). Zwykle proces ten trwa do około 6 roku życia i nie powinniśmy go na siłę przyspieszać. Opiszę to obrazowo: jeśli wysklepimy stopę dziecka profilowanym butem to mózg „nie widzi potrzeby” żeby ją wysklepić. To samo dotyczy profilaktycznego usztywniania kostki. Zwykle tłumaczy się to obawą przed zwichnięciem stawu skokowego. Moje pytanie: czy ktoś widział kiedyś 3 latka ze skręconą kostką? Dziecko musi wykształcić mechanizmy obronne, które w przyszłości będą chronić je przed takimi kontuzjami.
Zachęcam wszystkich rodziców, żeby zaakceptowali fakt, że prawidłowo rozwijające się dziecko nie wymaga profilaktycznego zaopatrzenia ortopedycznego. Może być ono wręcz szkodliwe. Jeśli uważacie, że Wasze dziecko ma problem z postawą ciała, czy płaskostopiem skonsultujcie się z dobrym terapeutą dziecięcym. Profilaktykę zostawmy naturze.