Skoliozy

Jako rodzice często zastanawiamy się, czy nasze pociechy zdrowo się rozwijają. Nierzadko nie mamy pewności, czy płaskostopie, uniesione łopatki, kolana skierowane do środka lub skrzywione plecy to już problem, nad którym powinno się popracować, czy też etap w rozwoju naszego dziecka.

 

Z takimi wątpliwościami najlepiej udać się do specjalisty – pediatry, ortopedy czy fizjoterapeuty.

 

Jeśli na takiej wizycie usłyszymy, że nasze dziecko ma wadę postawy, nie wolno nam tego zbagatelizować. Wbrew niektórym opiniom, z wad postawy się nie wyrasta, a wręcz przeciwnie – mogą się one z wiekiem pogłębiać.

 

To, co u dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym jest niewielką asymetrią łopatek czy bioder, później może się rozwinąć w skoliozę, czyli trójwymiarową deformację kręgosłupa. Jest to problem estetyczny (na plecach pojawia się garb żebrowy), ale przede wszystkim medyczny.

 

Garb żebrowy doprowadzić może do odmy i niedodmy płuc, silne skrzywienie piersiowego kręgosłupa skutkować może upośledzeniem pracy serca, a duża deformacja kręgosłupa lędźwiowego i rotacja miednicy u dziewczynek może w późniejszym wieku spowodować duże problemy z zajściem w ciążę, a także utrudniać jej przebieg i poród.

 

W mniej ekstremalnych przypadkach skolioza w dorosłym wieku powoduje częste bóle kręgosłupa oraz szybsze postępowanie choroby zwyrodnieniowej.

 

Jeśli podejrzewacie, że u Waszego dziecka rozwija się wada postawy, a tym bardziej jeśli potwierdził to podejrzenie lekarz, powinniście udać się do wykwalifikowanego terapeuty, który oceni wygląd kręgosłupa, ustawienie łopatek, wygląd miednicy oraz zaplanuje postępowanie terapeutyczne. Polega ono na usuwaniu z ciała nadmiernych napięć i blokad, powodujących skrzywienia oraz na indywidualnym doborze ćwiczeń, zarówno tych wykonywanych w gabinecie pod okiem specjalisty, jak i tych zadanych do domu.

 

Nie wprowadzenie leczenia zachowawczego, czyli terapii oraz ćwiczeń, w odpowiednim czasie może doprowadzić do zaawansowanego stadium skoliozy, które będzie wymagało leczenia operacyjnego. Zabieg tego rodzaju polega na usztywnieniu kręgosłupa. Operacje te pozostawiają rozległe blizny oraz prowadzą do licznych utrudnień i ograniczeń w życiu dorosłym.