Wkładki

Po moim ostatnim tekście o wyborze butów dla dziecka dostałem pytanie o wkładki do butów dla dzieci.  Proszę bardzo oto moja odpowiedź.

Wkładki można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: kształtujące stopę i wyrównujące długość kończyn.  Jeżeli chodzi o kształtujące stopę to zasada jest ta sama co z butami. NIGDY nie stosujemy ich profilaktycznie, bo utrudniamy w ten sposób naturalny proces kształtowania się stopy. Jeśli jest potrzeba terapeutycznego zastosowania wkładki to powinien o tym zadecydować terapeuta prowadzący.

Wkładki wyrównujące długość nóg to dla mnie drażliwy temat. Bardzo często trafiają do mnie dzieci noszące wkładkę z powodu „krótszej nogi”.  W co najmniej 90% przypadków okazuje się, że skrót jest pozorny i wynika z asymetrii miednicy, a nie faktycznej różnicy długości kończyn.  W tych przypadkach zabieg manualny pozwala na zlikwidowanie ” skrótu” i wyrzucenie wkładki, która powodowała by powrót do stanu z przed zabiegu.

Jeżeli dziecko faktycznie ptrzebuje wkładki wyrównującej to należy zwrócić uwagę na jej kształt.  Niestety w dalszym ciągu zdarza się, że dzieci dostają wkładkę pod samą piętę.  TO DUŻY BŁĄD! !! Jeżeli ktoś mi nie wierzy to proszę pochodzić jeden dzień w jednym bucie na obcasie, a drugim z płaską podeszwą i wyciągnąć wnioski.  Wkładka zawsze powinna być pod całą stopę.

Jeśli masz jakieś pytania to zachęcam do kontaktu przez fb.